In English!

Van Yöresine Özgü Bitkiler

Van Yöresi Doğal Süs Bitkileri

VAN FLORASI

 
Yem Bitkileri Kılavuzu

Şifali bitkilerle ilgili linkler

Verilen Dersler

Yürütlen Projeler


Türkiye'nin Yabancı Otları

 

Şifalı Bitkilerilerle Hastalık Tedavisi Deneme Sayfası

İ LK YARDIM

Bu babda elimizde olmadan meydana gelen kaza, vücuttaki ağn-sızı- lara karşı, evinizde en pratik şekilde, doktora ve hastahaneye yetişene kadar yapılabilinecek basit müdahaleleri zikredeceğiz.

Yanık ve haşlanmalarda: Mutfakta yemek yapılırken, bazen dalgınlıkla kendiniz veya çocuğunuz yanar, ya da haşlanabilir. Bu durumlarda, diş macunu (içindeki mentolün, nane aromasının soğutucu, serinletici etkisinden dolayı), buz basarız, ilk müdahaleyi yaparız, o anda sadece sıcağın hararetini aldığımızı hiç düşünemeyiz. Bu müdahale yanığa bir fayda sağlamaz. Eğer o anda evinizde bulunan, zeytinyağı veya balı yanığa sürerseniz, sonra yanık bahsindeki kremleri uygularsanız, yanıkta ağrı, sızı olmaz iz bırakmaz.

Mide ekşimesi: Mide ekşimesi anında civan perçemi ve kantaron karışımını kaynatıp balla tatlandırararak günde 3 su bardağı içmeye devam ediniz. Mide Bulantısı Kusma: Bazen bozuk ve tiksindiğimiz gıdaları yiyince midemiz bulanır. O esnada, nane kaynatılıp balla tatlandırılarak bir su bardağı içilir, ya da elma ve ayva, eğer evde varsa ekşinar, ekşi nar pekmezi yenir. Kaşıntı: Bazen yediklerimiz (acılı, turşu vs.) dokunup ekzamalı yerlerimizi bıçakla kesecek oluruz. Bu esnada l su bardağı suya,1 limon sıkıp içersek kaşıntıdan kurtuluruz. Kanama: Elimiz herhangi bir yerimiz kesilince, kanımız akar, "akacak kan damarda durmaz" diyemeyiz. Eğer Akik yüzük takıyorsak, akiği hemen kanayan yere bastırınız. Ya da ayva meyvesi varsa ayvanın üzerindeki tüyler kanayan yaraya basılır, ya da bakla, meşe palamutu kanayan yere 'basılır. Kasap elini keserse; hayvanın böbreğini ortadan kesip kanayan yere basılır. Kan durdurucu iğne yi, iki araştırmacı bilim adamı kasabın bu pratik çözümünden hareketle icad etmişlerdir.

İltihaptı yara: İltihaplı yaralara kına yakılır.

Susuzluk: Susadıkça, yazın sıcağında vücudumuz hararetten bitap düşünce, cola-gazoz, gibi hararetimizi artırıcılar değil, serinletici ve soğutucu içecek alın. Hararet karaciğerden kaynaklanır. Ekşi gıdalar susuzluğu giderir, l su bardağı soğuk suya, l adet limon sıkıp içiniz. Susuzluğunuz gidecektir" Salatalık, ekşi nar yiyiniz. Ateş Düşürücü: Vücuda, sirkeyle pansuman yapılır. 2 yemek kaşığı sirkeyi l su bardağına katılıp, oğuk suyla doldurulup içilir. Öksürük Balgam: l kaşık çemen ununa 2 kaşık bal katılıp karıştırılarak yenir. Balgam söktürücü: l ölçek keten tohumuna, 2 ölçek bal katılıp yenir. Bamya pişirilip yenmeye devam edilir. Ayak şişi, burkulma: Bazen yolda yürürken dengenizi kaybeder, düşerseniz, ayağınız burkulur. Ayağınız şişer böyle hallerde, soğan doğranır, biraz tuz ve zeytinyağı katılıp şiş, olan yere bağla nır. Kırık çıkık var mı diye filim çektirmeyi ihmal etmeyiniz.

Fazla yemekten kalp sıkışması: Kalp hastalarının fazla hamurlu yiyince kalbinin sıkıştığını biliyor musunuz? Hatta normal insanların bile fazla hamurlu yediklerinde, midelerini tıkabasa doldurduklarında kalpleri sıkışır.

Çünkü kalp midenin üzerindedir. Midenin 1/3'ünün boş bırakılma sünneti seniyyesi bunun içindir. Mide fazla şişerse, oturarak eğilerek mideyi daha da sıkıştırıp kalbe yaklaştırır sanız, kalp sancsızı yapar. Böyle durumlarda yürümek veya koşmak uygundur, l su bardağı sıcak bal şerbeti (Hazım kolaylaştırıcı) içilir, yürüme ve koşma gibi sporlar yapılır. Sıcak bal şerbetini içtikten sonra sırt üstü yatılır, mide serbest kalır, kalbi sıkıştırmaz.

İshal: İshal durumlarında, kahve içine limon sıkılıp içilir. Soğuk bal şerbeti içilmeye devam edilir. Ekşi gıdalar yenir. Kabızlık: Kabızlık hallerinde sıcak bal şerbeti içilir, sinameki kaynatılıp balla tatlandırılarak sıcak olarak içilir. Güneşlenme: Güneşlenmeye gidince sırtınızın yanmaması için, kakao yağı, ya da parafin (mum) sürün, güneş kremlerinin temel hammaddesi parafindir.

Çocukda kulak ve göz ağrısı: Anne sütünden 2-3 damla kulağa ve göze damlatılır.

Gaz ve mide şişi: Nane yada rezene, ya da çörek otu kaynatılıp balla tatlandırılarak 1 su bardağı içilir.

Başağrısı: Söğüt yaprağı, selvi kozalağı kaynatılıp balla tatlandırılarak 1 su bardağı içilir. Oğul otu, Karabaş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. Aspirin yerine söğüt kabuğu veya söğüt yaprağı kaynatıp içmek daha iyidir. Çünkü aspirin maddesi olan salisilik asit söğüt kabuğunda yeterince mevcuttur.

 

 

 

A  B  C  D  E  F  G  H  K   L M  N  O  P  Q  R  S  T  U  W  V  X  Y  Z

http://biyolojiegitim.yyu.edu.tr
son güncelleme: January 6, 2007
Görüşleriniz : Nasip DEMİRKUŞ, Mesut GÜL
Biyoloji Eğitimi Anabilimdalı web sitesi hakkında

February 6, 2008February 6, 2008February 6, 2008