In English!

Van Yöresine Özgü Bitkiler

Van Yöresi Doğal Süs Bitkileri

VAN FLORASI

 
Yem Bitkileri Kılavuzu

Şifali bitkilerle ilgili linkler

Verilen Dersler

Yürütlen Projeler


Türkiye'nin Yabancı Otları

 

Şifalı Bitkilerilerle Hastalık Tedavisi Deneme Sayfası

KEMİK HASTALIKLARI

Kalsiyum ihtiva eden süt, elma, üzüm, incir, hurma, kızılcığın bol mik tarda yenmesi kemikler için fay dalıdır.

KEMİK YUMUŞAMASI

Vücuttaki D vitamini eksikliğinden kemikler yumuşar ve ağrımalar görülür. Turp yaprağı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 çay bardağı içilir. Alıç marmelat! yenmeye devam edilir. Soğan, sarımsak, patlıcan, maydanoz, ballı muz, yumurta, ıspanak bol bol yenmeye devanı edilir. Bol bol hurma yenir. Burçak unundan çorba yapılıp içilmeye devam edilir.

OMURİLİĞİNİ KUVVETLEND İRMEK İÇİN

Adaçayı, atkuyruğu karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 kere su bardağıyla içilmeye devam edilir. Süt içilmeye devam edilir.

KEMİK İLTİHABI

Ceviz yaprağı, kekik, civan perçemi karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 çay bardağı içilmeye devam edilir.

KIRIĞIN, ÇATLAĞIN Ç ABUK KAYNAMASI İÇİN

Yukarıda belirttiğimiz kalsiyum ihtiva eden gıdalar bol bol yenir. Burçak unu, az kına, az su ve zeytinyağında biraz ısıtılıp lapa yapılır kırık üzerine bağlanır, 3 gün sonra çıkartılır. Aralıklarla tekrar yapılır. Karakafes az suda kaynatılıp lapası kırık üzerine bağlanır. Bu bağlama işlemleri film çekilip kırık bağlandıktan sonra yapılır.

RAŞİTİZM

1-12 yaş arasında D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemiğin gelişmemesidir. Kalsiyum, fosfor D, A, B, C vitaminlerini içeren gıdalar alınır.

Zeytinyağı, cevizyağı karışımı ile kemikler ovulup masaj yapılır. Turp, havuç rendelenip zeytinyağı ile salata yapılır devamlı yenir. Ispanak, kayısı, karaciğer, yumurta, tereyağı, süt, balık devamlı yenir. . Burçak unundan çorba yapılıp içilir.

FELÇ

Damar tıkanıklığı, sinir tıkanıklığı gibi hastalıklardan kaynaklanır. Oğulotu, karabaş otu limon karıştırılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilir.

Sinir tıkanıklığında ise hayat yaprakları tütsüsü buruna teneffüs edilir, hayat kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Akırhı karha, çörek otu yağı, zeytinyağı, papatya suda su uçana kadar kaynatılıp süzülüp felçli yerlere masaj yapılıp ovulur.

At üzerine felçli yerler bırakılır veya ata çıplak ayak binilir.

ROMATİZMA

Soğuktan kaynaklanan hastalıkların başında gelir. Bir nevi soğuğun insan vücudunda nüfuz bulmasıdır. San su şeklinde vücutta saklanır, elem ve sızı verir.

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar bölümünde uzun uzun anlatmıştık. Onlara ek bilgi olarak, Sarımsak yemek romatizmaya en iyi ilaçtır.

SİYATİK (SİNİRSİSTEM İROMATİZMASI)

Yavşan otu, karabaş otu karışımı kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

Ayak karıncalanması, ayak ağrısı ve şişlik

Ayak ağrılarının en önemli nedeni, romatizma, böbrek rahatsızlığı ve damar tıkanıklığıdır. Maydanoz, limon, sinameki kaynatılıp balla tatlandırılarak günde 3 su bardağı içilmeye devam edilir.

 

 

 

A  B  C  D  E  F  G  H  K   L M  N  O  P  Q  R  S  T  U  W  V  X  Y  Z

http://biyolojiegitim.yyu.edu.tr
son güncelleme: 05.01.07
Görüşleriniz : Nasip DEMİRKUŞ, Mesut GÜL
Biyoloji Eğitimi Anabilimdalı web sitesi hakkında