IV.UYGULAM;FlipAlbum Sanal Kitabı  Kullanmayı Öğren Uygulaması
Amaç; öğrencinin, FlipAlbum Sanal  aracının temel gereçlerinin farzlarını ve kullanım alanlarını uygulamalı tanımak ve bu konudaki zihinsel ve nesnel becerilerini-reflekslerini geliştirmektir. Bu uygulamanın veriliş nedenlerinden biride özellikle materyal geliştirmede kullanılan bu sanal kitap aracın öğrenciye sıkıntı vermeden-sıkmadan temel-farzları gerekçeleriyle özlü-tam ve zevkli bilgi bütünlüğünü öğrenciye  kazandırmaktır. Öğrenci bir dosya uzantısı ile çalışmadan-kullanmadan-link atmadan önce o ..uzantılı dosyayı ne amaçla kullanacağını, hedefine ulaşmak için; ilave  edeceği düzenleme ile ilgili sonuçları saptamak ve uygulamayı sonuçlandırmak için;hangi gereçleri sırasıyla nasıl kullanacağına karar vermek. Bilemediklerini nasıl ve hangi kaynaklardan edineceğini öğrenmesidir.


Özgün Ortamda Sanal-Nesnel Araçlarla Çalışırken İzlemesi Gereken Olası Yöntem. Öğrenci Bilmediklerini Nerden? Nasıl Öğrenmeli?

1-Neyi İstediğini Tasarla ve Bil 2-Amaca ulaşmak için nelere gereksinim var?3-Yapılacak çalışmada seçilecek araçların çalışma önceliği sırasını bil. 4-Bilmediklerini;
A-Kılavuz CD’lerden, (Size verilen FlipAlbum Kılavuz CD’lerinden)
B-İnternetteki Flip Albumle ilgili arama yaparak bilgi edinin.
C-Bir bilene sor öğren (Ders hocanızdan, konunun uzmanından veya arkadaşlarınızdan…vb)
D-Deneyerek öğren çalışmaya başla.(Derste size öğretilen;bildiklerinden emekle “çorap söküğü yöntemiyle” bilmediklerini sindirerek öğren yöntemini uygulayın)
E-Aracın yardım dosyasından(help), varsa  kılavuz kitapçığından bilgi edinerek eksiğini tamamlamak ve problemini çözmek.

Önemli not;Bu çalışma sayfası sizde kalacağı için, sınavda yardımcı olması amacıyla ilgili boş yerlerine ve sayfanın arkasına;  okuyunca doğru anlayacağınız  ve  hatırlayabileceğiniz şekilde önemli cümlelerle dikkatlice ve temiz-okunaklı doldurunuz veya notlar alınz.Bu sayfa ile uygulama sınavına alınacağınız için lütfen sınava kadar kayıp etmeyiniz. Bu Sayfada Öğretilen Her Şeyinden Sorumlusunuz.


1-A-From Folder-OK/ D /Nasip Silmeyiniz/Van Süsenleri/Tamam. Sonra Flipt/ contens ve index’i tıklayın sonuçları izleyin. Tüm resmileriniz ve filmlerinizi otomatik olarak düzenliyor. Her Şeyi kapatın ve FlipAlbümü yeniden açın
B-Blank FlipBook Boşluğunu Seç ve “OK” seç tekrar “OK” seç ve “Yes”'e basın.

 

 

 

2-Blank FlipBook Boşluğunu(ikinci boşluk) tıkla OK ve evet tıklayın. Sayfa üzerinde sağa tıkla, yeni sayfa ilave et (Insert  Page), 8 tane boş sayfa ilave et

3-Boş sayfa üzerinde sağa tıkla, yazı ilave et (Annotate) ve word’e yazdığınız yazıyı renkli yazım alanına yapıştırabiliriz.
Haç işareti gözükünce bir tarafa sürükleyip yer değiştir.
A-Not yazılacak ekranın  sağ alt köşe üzerine gel imleci serbest bırak çift başlı ok gözükünce basılı tut sürükleyip ekranı köşeden genişlet yada küçült.
B-Yazılan yazıları imleçle seçin;farklı font, renk ve yazı tipi seçip tıklayın…vb deneyin

 

 

4-Boş sayfaların  her birinin en üst kenarına; Sırasıyla;2. Sayfaya Film, 3.Sayfa Yazı, 4.Sayfaya Görüntü, 5.Sayfaya Ses, 6. Sayfaya web adresi yazınız.

 

 

5-Sonra sırasıyla her boş say sayfada  ilgili yazının altındaki boş alanda sağa tıkla, görüntü ilave et (Multi-Media Object); C/Document and settings/Bilgisayar adı?/Desktop(Masa Üstü) yada D'de/ Photoshopu Öğren/ içindeki dokümanlardan; 2 sayfaya Film, 3. sayfaya Yazı, 4 sayfaya Görüntü, 5 sayfaya Ses, ilave ediniz yada boş alan  sürükle bırakı uygulayın. 

 

 

 

 

 

6- A-2 sayfaya Film yazını imleçle işaretleyin ve yazının üstünde sağa tıkla Set Link;URL tıkla;C/Document and settings/Bilgisayar adı?/Desktop(Masa Üstü) yada D'de/ Photoshopu Öğren/ didem filmini tıklayın link atın. Aynı işlemi diğer sayflarda yazılı; 3. sayfaya Yazı, 4 sayfaya Görüntü, 5 sayfaya Ses, için tekraralayın.
B- Web adresi yazılı 6.sayfa içerdeki
web adresi yazısının üzerine gel sağa tıkla;

Set Link;URL tıkla;
A-İnternetteki biyoloji sayfasını açın web adresini  kopyalayın URL yapıştırın

 

 

Set Link;Page tıkla;
B-içerdeki sayfa yazısı üzerine Page 8 seç link at yada  başka sayfaya link at

 

 

 

7-A-Görüntü, video ve yazıların çerçevesi  üzerinde sağa tıkla ;Cut Selection, Cut Page  ve  Boş bir Sayfaya yapıştır(past yap).
A-Boş sayfada sağa tıkla-Multi-Media Object’i seç orada(D:\Photoshop Öğren yada
masa üstündeki Photoshop Öğren seç. Gelen ekrandan almak istediğinizgörüntü veya filmin üzerinde fareyi basılı tutu boş sayfaya sürükle.
B-Sayfanın Boş Alanında Sağa Tıkla Copy Page, Copy Select’i kullan ve Boş bir Sayfaya yapıştır(past yap).


 

 

 

8- Sayfanın en üstteki panonun en sağındaki  oka bas (Select Objects bas ); görüntü, video ve  yazıların çerçevesi üzerine tıkla; haç işareti görününce basılı tut  taşı, görüntünün sağ alt köşesinde de imleci serbest beklet  çift yönlü ok gözükünce basılı tut çerçeveyi küçült, büyült, Sanal Kitap (FlipAlbum)  Aracını   kapatırken değişiklikleri kayıt etmeyiniz No/Hayır seçeneğini tıklayınız.

 

 

 

Önemli Not;Belgelerime kayıt etiklerinizi mutlak siliniz.Sanal araçlar  başka sınıflar tarafından da kullanılacağı için  bu sorumluğu yerine getirmeyen öğrencinin davranışı notuna yansıtılacaktır.

Prof. Dr. Nasip DEMİRKUŞ, 2009